Sbor dobrovolných hasičů ve Štěpánovicích byl založen v roce 1913. V roce 2023 jsme tedy oslavili 110 let od založení.
Moderní historii našeho sboru spolehlivě zachycuje náš web.
Jsou zde soustředěny všechny akce a soutěže od roku 2004, kdy byly naše stránky založeny.
Ke dnešnímu dni můžete shlédnout nebo vyhledávat ve stovkách akcí našeho sboru. Naleznete zde desetitisíce fotografií a videí z našeho hasičského života.
Vraťme se ale nyní k založení našeho sboru. Čerpáme z kroniky z roku 1913...
Štěpánovice, vesnice skoro prostřed okresu klatovského leží v úrodné krajině na úpatí pohoří šumavského a brdského. Svou polohou rozkládající se na příkrém návrší břidlicového podkladu celé krajině pěkně imponuje. Zvláštní okrasou Štěpánovic jest pamětihodný kostel svatého archanděla Michala, nejvýše postavený, jež takřka co koruna se vypínaje, zdaleka jest viditelný.
Štěpánovice byly původně osada se statkem a tvrzí, která se připomíná již v darovací listině knížete Vladislava. Ten ji daroval klášteru Kladrubskému již v roce 1115. Později ve Štěpánovicích sídlil rod Vladycký, který zde od roku 1367 vykonával právo podací farního kostela zdejšího. V 16. století držela kostel rodina Jeníšků z Újezda, kteráž je prodala roku 1638 koleji Jezuitské v Klatovech, poté Štěpánovice získal koupí roku 1694 svobodný pán František Max Otto Černín z Chudenic.
Dominantou Štěpánovic je kostel svatého Michala a tvrz. Tvrz byla roku 1730 přestavěna na sýpku. Kostel svatého Michala byl vystavěn v dobách prvého se šíření víry křesťanské. Kostel tento postaven na výšině a pevněji stavěn než obyčejné budovy, byl v dobách válečných útočištěm obyvatelstva, kteréž se ukrývalo za zdmi jejich. Neví se určitě, kdož nechal zdejší kostel vystavěti, má se za to, že bezpochyby byl kostel nákladem kláštera kladrubského vystavěn. Roku 1367 rytíř Ottiko ze Štěpánovic daroval zdejšímu kostelu 2 kopy grošů. Ve Štěpánovicích se nacházela i fara a to na místě dnešní chalupy číslo 30, scházeli se zde věřící ze Štěpánovic, Vícenic, Dehtína a dalších dědin, ale roku 1434 byla fara zrušena kvůli nedostatku duchovních.
Historie dobrovolných hasičů
Historie hasičů v republice a ve Štěpánovicích
Počátkem roku 1864 se vrací český obchodník Karel Krohn z Hamburku. Krátce před svým odjezdem se nedobrovolně zúčastnil velkého požáru, při kterém také zasahoval.
Viděl obrovské nasazení tamních hasičů.
Domů se vracel s velmi silnými dojmy.
Po návratu do rodných Velvar založil, po nedlouhém přesvědčování, 22. května 1864 první český sbor dobrovolných hasičů.
Po vzoru Velvarských byly velmi brzy zakládány sbory v dalších obcích a městech.
Rozhodli se, že věnují svůj volný čas a často nemalé finanční prostředky pro boj proti požárům.
Hasičina se rozšiřovala pomocí cvičitelů, kteří své vědomosti svěřovali dalším kamarádům.
U nás se o to postaral pan Václav Kohl. Zakotvil v Klatovech a ve svém volném čase objížděl okolní obce, kde přednášel o významu založení hasičského sboru.
Ve Štěpánovicích se také konala tato přednáška. Bylo to koncem května 1913. Přednášku vedl učitel pan Karel Zeman - jednatel hasičské župy klatovské.
Nálada pro zřízení sboru byla tak velká, že byly obratem předloženy stanovy tehdejšímu starostovi obce Ondřeji Palečkovi.
Ten poslal dokumenty na CK okresní hejtmanství v Klatovech a odtud pak na CK místodržící do Prahy.
Hned 6. července svolal starosta a obecním výborem veřejnou schůzi do hostince pana Matěje Sedláčka.
Vybírali se ti, kteří se chtějí stát členy sboru. Zakládajícími členy byli zvoleni 4 lidé.
Zakládající příspěvek tenkrát činil 10 Kčs a přispívající platili 1 Kčs.
Zakládající členové sboru:
- Pan Václ Josef – řídící učitel
- Pan Matěj Mazanec, č. 27, rolník
- Pan Matěj Sedláček, č. 1, rolník a hostinský
- Pan Ondřej Paleček, č. 11